Malować?... niekoniecznie!!!

 

Od kilkunastu lat wygląd otaczających nas budynków uległ zasadniczej zmianie. Przestarzałe technologie oparte na tynkach wapiennych powoli odchodzą w zapomnienie, zastąpiły je nowoczesne tynki : akrylowe , sylikatowe itp Zmiana ta nastąpiła z powodu trendu na termomodernizację starszych budynków oraz boomu budowlanego który, wprowadzając nowe technologie elewacji odmienił otaczającą nas architekturę.

Pomimo zauważalnego przeskoku technologicznego, problem ze starzejącymi się elewacjami oraz ich podatnością na zarastanie mchami, glonami i porostami, pozostał ten sam. Czy można więc temu procesowi zaradzić, bądź cofnąć skutki oddziaływań atmosferycznych i biologicznych? Oczywiście że tak! W tym artykule przedstawię rozwiązania tych problemów oraz sposoby na zaoszczędzenie znacznych środków finansowych, które niewątpliwie trzeba byłoby przeznaczyć na proces malowania elewacji.

Jeśli chodzi o nowe elewacje, producenci farb oraz tynków zalecają konserwację powierzchni elewacji co kilka lat. Farby oraz tynki zawierają w swoim składzie substancje zapobiegające narastaniu glonów i porostów oraz zapewniają przez kilka lat cechy samoczyszczące. Jednak nic nie trwa wiecznie.

cleanline

Producenci zalecają więc, aby po kilku latach od aplikacji farby bądź tynku przeprowadzić proces czyszczenia i impregnacji, o czym niestety wielu ludzi zapomina.

Co zatem wpływa na proces niszczenia elewacji?

cleanline

 

  • Kurz

  • pyłki roślin

  • smog

  • opady deszczu

  • bliskość terenów zielonych

  • nasłonecznienie

  • porowatość powierzchni

 

Dlatego właśnie proces czyszczenia elewacji należy przeprowadzać w zależności od jej stanu co 3-4 lata. Tylko w taki sposób można zapewnić świeży i piękny wygląd budynku na lata, bez potrzeby jego częstego i kosztownego malowania.

Największą zmorą jeśli chodzi o zabrudzenia są glony, najczęściej pojawiają się w zacienionych miejscach oraz od północnej strony budynku, która jest najmniej podatna na działanie promieni słonecznych. Glony potrafią rosnąć na niemal każdym rodzaju podłoża, zwłaszcza jeżeli podłoże jest nasiąkliwe i narażone na częsty kontakt z wodą.

Najlepszą metodą na pozbycie się problemu jest proces czyszczenia oparty na zastosowaniu detergentów oraz myciu gorącą wodą pod odpowiednim ciśnieniem. Jednakże aby zapewnić efekt czystości na kilka lat, po procesie czyszczenia konieczne jest zastosowaniu impregnatu, który zabezpieczy powierzchnię przed ponownym zarastaniem.

Na rynku dostępne są również impregnaty hydrofobizujące  powierzchnię. Dzięki nim możemy poprawić parametry nasiąkliwości powierzchni oraz uzyskać efekt perlenia wody, podobny jak w przypadku dobrze nawoskowanego samochodu.

Dlaczego warto więc zainwestować w proces czyszczenia elewacji?

Po pierwsze z przyczyn ekonomicznych.  Jest to najtańszy sposób na przywrócenie elewacji należytego wyglądu. Po drugie jest to najszybsza metoda którą można zrealizować w ciągu jednego dnia. Po trzecie po procesie czyszczenia nie pozostają zabrudzenia wokół budynku jak w przypadku malowania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami czyszczącymi na naszej stronie www.cleanline.pl

opracował: Łukasz Antosz

 

 

 

Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline

Znajdziesz nas tutaj