Betonowa kostka brukowa od lat jest podstawowym sposobem na utwardzenie powierzchni. Różnorodność formatów, kolorystyki oraz nieograniczona dowolność kompozycyjna, stawia ten materiał budowlany na pierwszym miejscu, przy wyborze rodzaju przydomowych nawierzchni.
Jednak co zrobić, by zadbać o piękny wygląd, wybranej przez nas kostki brukowej na lata?

Obraz
cleanline

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta! Na to, jak będzie prezentować się nasz chodnik czy podjazd po kilku latach, ma wpływ kilka czynników.
1. Cena kostki brukowej
Na polskim rynku istnieje wielu producentów kostki brukowej. Różnica w cenach podobnych do siebie modeli kostki może sięgać nawet 30%. Na cenę wpływa oczywiście marka, ale również złożoność procesów produkcji. Drożsi producenci, już na etapie produkcji nasączają kostkę preparatami hydrofobizującymi. W przypadku najtańszych modeli nie możemy na tego typu ochronę liczyć.

Obraz
cleanline

 

2. Umiejscowienie nawierzchni
Na podatność na zabrudzenia, kluczowy wpływ ma usytuowanie. W przypadku występowania gęstej roślinności w ogrodzie, kostka brukowa będzie w dużym stopniu narażona na glony, porosty i mchy. Kluczowym czynnikiem jest również nasłonecznienie. W przypadku powierzchni silnie zacienionych, rozwój zabrudzeń organicznych jest zdecydowanie wyższy.

 

3. Sposób eksploatacji
Jeśli kostka brukowa będzie wykorzystana do utwardzenia np. podjazdu warsztatu samochodowego, jej powierzchnia szczególnie będzie narażona na ślady opon oraz plamy płynów eksploatacyjnych pojazdów.

 

4. Pielęgnacja

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, jak prezentuje się kostka brukowa, jest należyta dbałość oraz profilaktyka. O kostkę brukową podobnie jak o samochód trzeba po prostu dbać.
Jeśli posiadamy kostkę brukową, która nie jest w dużym stopniu narażona na powyższe czynniki, możemy poprzestać na usuwaniu chwastów, oraz okresowemu czyszczeniu przez firmę czyszczącą.

Obraz
cleanline

Dobrą i tanią praktyką jest opryskiwanie kostki brukowej, 20% roztworem wody z octem. Zapewni to podstawową ochronę przed porostem glonów i mchu.
Na rynku istnieje również wiele rodzajów impregnatów. Od tego typu produktów do kostki brukowej oczekujemy przede wszystkim efektów działania. Chcemy, żeby nasza nawierzchnia była odpowiednio odporna na zabrudzenia oraz wpływ warunków atmosferycznych. Wybierając odpowiedni środek, nie kierujmy się ceną, ale tym, jaki jest jego skład. Jeżeli impregnat został wyprodukowany na bazie wody, będzie tańszy, ale mniej trwały (max. do 10 miesięcy pozwala wzmocnić właściwości powierzchni kostki brukowej). O wiele lepiej rozejrzeć się za preparatem bazującym na sylikonie i butanolu. Mają one bardzo cenną właściwość – wyciągają z kostki żywe barwy, czyniąc nawierzchnię niezwykle wyraźną zupełnie jak po długim opadzie deszczu. Ten niesamowity efekt trwa do momentu zupełnego odparowania rozpuszczalników, jednak właściwości impregnacyjne pozostają niezmienne. Jednak z doświadczenia nie polecamy tego rodzaju impregnatów z powodu powstawania przebarwień wynikających z różnicy eksploatacji kostki brukowej. W miejscach częściej użytkowanych impregnat szybciej się utlenia, efektem tego jest miejscowe zmiany w wyglądzie powierzchni.

Obraz
cleanline

Najdroższą grupą impregnatów są środki produkowane na bazie polimerów. Efekt ich działania nie jest tak bardzo widoczny, jak ma to miejsce w przypadku impregnatów silikonowo-butanolowych, jednak ochrona przed warunkami zewnętrznymi w ich przypadku jest o wiele dłuższa i skuteczniejsza. Z naszych obserwacji wynika, iż naprawdę dobrej jakości impregnat nie powoduje zmiany zabarwienia powierzchni. Nie nabłyszcza nadmiernie, umożliwia betonowi oddychanie, wnika głęboko w nawierzchnię i jest odporny na alkalia. Wszystko oczywiście zależy od tego, czego oczekuje właściciel posesji i jak często jest w stanie poddawać swój podjazd lub taras zabiegom pielęgnacyjnym.
Jako Cleanline każdą wyczyszczoną kostkę brukową impregnujemy preparatem glonobójczym. Glony, porosty i mchy są w 90% odpowiedzialny za zabrudzenia kostki brukowej. Używany przez nas preparat zapewnia ochronę przed glonami na kilka lat.

 

Obraz
cleanline

Na czysty bruk nie ma gotowej recepty. Każda powierzchnia wymaga okresowej pielęgnacji. Żaden impregnat nie zapewni 100% czystości i nie zawsze jest to opłacalna inwestycja. Nic nie zastąpi ciężkiej pracy właściciela posesji oraz profesjonalnej firmy czyszczącej, takiej jak Cleanline!

Autor: Łukasz Antosz

Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline

Znajdziesz nas tutaj