Nasz chodnik i podjazd nie mają łatwego życia !

Kostka brukowa to najbardziej narażony na zabrudzenia element otoczenia naszego domu.
Narażona jest nie tylko na zabrudzenia atmosferyczne, takie jak: kurz, smog. Za zabrudzenia odpowiadają przede wszystkim glony, porosty i algi.
Na szczęście przeprowadzając okresowe czyszczenie kostki brukowej, możemy znacznie poprawiać nie tylko jej wygląd, ale i stan techniczny. Dbałość o czystość kostki brukowej ma zasadniczy wpływ na żywotność powierzchni brukowych.
Proces czyszczenia kostki brukowej nie należy do najłatwiejszych, jednak można go przeprowadzić samemu.

Obraz
mycie kostki brukowej

Jak samodzielnie wyczyścić kostkę brukową?
 

Potrzebna będzie myjka ciśnieniowa, najlepiej dużej mocy – ciśnienie ok. 200 bar z możliwie największym wydatkiem wody min. 500l/h. Myjka powinna być wyposażona w dyszę rotacyjną lub specjalną przystawkę do czyszczenia powierzchni płaskich oraz dyszę spryskującą. Ponadto powinniśmy się wyposażyć w dużą miotłę do zbierania urobku. Potrzebny będzie również preparat do usuwania zabrudzeń organicznych. Powierzchnię wstępnie należy spryskać preparatem biobójczym wg, zaleceń producenta. Następnie przystępujemy do czyszczenia zasadniczego przy użyciu dyszy rotacyjnej lub przystawki do płaskich powierzchni. Po wyczyszczeniu powierzchni należy zebrać urobek w postaci kurzu mchu i porostów zebrać miotłą. Kolejnym etapem będzie płukanie kostki brukowej dyszą spryskującą. Po wyschnięciu powierzchni dobrą praktyką jest nałożenie impregnatu biobójczego, który zabezpieczy powierzchnię przed porostem glonów.

Obraz
mycie kostki brukowej

Samodzielne czyszczenie kostki brukowej ma sens tylko i wyłącznie na małych powierzchniach do 40m2. W przypadku większych powierzchni najlepiej zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie czyszczącej takiej jak Cleanline sp. z o.o.

Obraz
cleanline
Obraz
cleanline

Jak przebiega profesjonalne czyszczenie kostki brukowej i ile to kosztuje?


Proces czyszczenia przebiega bardzo podobnie jak w przypadku samodzielnego czyszczenia. Różnica polega na zastosowaniu myjki ciśnieniowej dużej mocy, specjalnego talerza o średnicy 50cm oraz profesjonalnej chemii niedostępnej w handlu detalicznym. Zastosowanie profesjonalnych maszyn znacznie ogranicza wypłukiwanie fug, które są odpowiedzialne ze stabilne położenie kostki brukowej.
Ceny czyszczenia kostki brukowej zaczynają się od 8zł/m2 netto, Na cenę ma jednak wpływ powierzchnia, im większa tym jednostkowa cena za m2 spada nawet do 6 zł.

Obraz
cleanline
Obraz
cleanline

Jak często powinno się czyścić kostkę brukową?

Na tempo zabrudzania się kostki brukowej, ma wpływ wiele czynników takich jak:
zalesienie terenu
ekspozycja na słońce
rodzaj kostki brukowej
ilość opadów
Nie ma określonej zasady, jak często przeprowadzać czyszczenie. W jednym przypadku będzie to co 5 lat natomiast w innym co 2 lata, a nawet co roku.

cleanline

autor: Łukasz Antosz

Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline

Znajdziesz nas tutaj