Graffiti – jak można je usunąć ?

 

Proceder wykonywania napisów na murach, celem przekazania określonych treści, nie jest wynalazkiem współczesności. Zwyczaj pisania na ścianach, towarzyszy nam już od starożytności. Już w starożytnych Atenach, na murach umieszczano napisy ośmieszające min. Króla Filipa Macedońskiego. Owe napisy nie zawsze miały formę prześmiewczą, mieszkańcy często wyrażali w ten sposób uwielbienie dla sportowców i artystów.

Ludzie od wieków mają pragnienie, publicznego wyrażania swoich poglądów, w dzisiejszych czasach ułatwiają nam to media społecznościowe. Niemniej jednak, graffiti powstają nadal w różnych formach. Niektóre z tych bezimiennych form wyrazu, to prawdziwe dzieła sztuki nowoczesnej. W większości niestety wpływają niekorzystnie, na wygląd budynków i są po prostu aktami wandalizmu.

Istnieje wiele technik pozbycia się graffitii. Najczęściej właściciele budynków, zlecają po prostu ich zamalowanie, niestety to najdroższa opcja. Malowanie elewacji najczęściej, wiąże się z wysokimi kosztami zakupu farb i pokryciem kosztów ekipy budowlanej.

Można to jednak zrobić taniej, dlatego w tym artykule postaram się przedstawić, jak możemy sobie poradzić z usuwaniem graffiti w inny sposób.

Obraz
piaskowanie Cleanline

Największy wpływ na to w jaki sposób usunąć niechciane graffiti, ma przede wszystkim rodzaj podłoża. Z elewacji kamiennych i ceglanych można usunąć graffiti, poprzez obróbkę strumieniowo-ścierną czyli piaskowanie. Dobierając odpowiednie ścierniwo (np.soda) bardzo szybko i bezpiecznie, farba znika nie zostawiając żadnych śladów. Nieco gorzej wygląda proces usunięcia graffiti z tynków. W związku z porowatością i nasiąkliwością, tynki są idealnym podłożem do farb. Piaskowanie zazwyczaj nie jest wskazane z powodu delikatnej struktury tynku. Proces usuwania graffiti z tego typu elewacji, polega na zastosowaniu kilkuetapowej aplikacji detergentów, o lekko kwaśnym odczynie Ph5 w postaci żelu. Jest to stosunkowo skomplikowany proces, a na jego przebieg mają wpływ czynniki takie jak:

  • rodzaj użytej farby
  • nasiąkliwość podłoża
  • ekspozycja na słońce
  • kolor farby

Po każdym etapie należy wykonać płukanie gorącą wodą pod ciśnieniem. Jest to kluczowy etap czyszczenia, na którego jakość wpływa kilka czynników. Najważniejszy z nich to ciśnienie. Musi być na tyle wysokie, żeby szpecąca farba zeszła, ale równocześnie nie może uszkodzić podłoża. Dla delikatnych tynków zaleca się ciśnienie poniżej 500 psi (ok. 3,5 MPa), dla innych natomiast – między 500 a 1500 psi (3,5 – 10 MPa). Ważna jest także szybkość przepływu wody (optymalna między 15 a 20 litrów na minutę). Skuteczność operacji jest zależna również od rodzaju dyszy. Im większy kąt tworzony przez ścianki dyszy, tym mniejszy nacisk na powierzchnię. Niestety jest to zależność „albo-albo” – jeśli przy czyszczeniu dużej powierzchni pokusimy się o dyszę o bardzo dużym kącie rozwarcia, prawdopodobnie nie uda nam się do końca usunąć graffiti, bo nacisk będzie zbyt mały. Z kolei dysza o zbyt małym kącie może uszkodzić podłoże. W tym wypadku sprawdza się więc doskonale zasada złotego środka. Kąt dyszy to jedna kwestia, inna natomiast – kąt, pod jakim strumień pada na ścianę. Powinniśmy trzymać dyszę pod skosem, tak aby „spłukiwać” graffiti ze ściany, a nie „wbijać” jeszcze bardziej w podłożePo usunięciu graffiti, mogą pozostać cienie. Można je usunąć przy zastosowaniu preparatu silnie zasadowego Ph14, po spłukaniu wodą o temp ok 60 stopni cienie powinny zniknąć.


Lepiej zapobiegać niż leczyć…

 

Jeżeli lokalizacja budynku, sprzyja pojawianiu się graffiti, warto zainwestować w powłokę antygraffiti. Powłoka antygraffiti jest rodzajem niewidocznej gołym okiem impregnacji. Powłoka antygraffiti oczywiście nie uchroni elewacji przed atakami wandalizmu, ale dzięki niej farba nie wnika w strukturę tynku czy cegły i jest bardzo łatwa do usunięcia.

 

Obserwujemy stały wzrost popularności impregnacji powierzchni. Na rynku jest wiele produktów które zapewniają tego typu ochronę.

Zarówno do usuwania graffiti jak i impregnacji, rekomendujemy produkty szwedzkiej firmy AGS, Remmers oraz Nanostone.

autor: Łukasz Antosz

Obraz
cleanline
Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline

Znajdziesz nas tutaj