Jak usunąć mech z dachu ?

Mech, porosty, glony i algi, w oczywisty sposób wpływają niekorzystnie na wygląd budynku. Mech na dachu doprowadza również do kumulowania wilgoci, która działa destrukcyjnie na pokrycia dachowe, a to nic dobrego, bo prędzej czy później, obecność mchu zwiastuje kosztowny remont dachu.
Zanieczyszczenia biologiczne pojawiają się na dachach głównie od północnej strony budynku oraz jeżeli w bliskim otoczeniu budynku występują wysokie drzewa, które dodatkowo zacieniają dach.

Obraz
mycie dachów

W jaki sposób dochodzi do powstania mchu i porostów?


Mech to bardzo specyficzna roślina. Nie posiada korzeni i ma niezwykle niskie wymagania, co do obszaru, w którym może rosnąć. Jak zatem pojawia się na dachu? i jak jest w stanie tam przetrwać w tak niekorzystnych warunkach?
Mech trafia na pokrycia dachowe z wiatrem. Nasiona mchu po kontakcie z zabrudzeniami takimi jak np. kurz czy piasek, rozpoczynają proces kiełkowania i za pomocą chwytników zagnieżdżają się na dachach.
Mech jest w stanie pobierać wilgoć i minerały z powietrza, dlatego też nie potrzebuje korzeni, ani nawet ziemi w celu wchłaniania wody. Wystarczy odrobina cienia i wilgoci, które sprawią, że stanie się zmorą każdego właściciela, któremu zależy na należytym stanie pokrycia dachowego.
Mech trudno zwalczyć, ponieważ wypracował sobie w trakcie ewolucji, mechanizm reprodukcji w końcowej fazie fotosyntezy. To dzięki temu mechanizmowi jest w stanie w błyskawicznym tempie zwiększać swoje rozmiary, zajmując coraz większe połacie dachu.
Warto zatem reagować szybko, gdy tylko pojawią się niewielkie oznaki mchu na dachu.
W okresie upalnego lata mech może przysychać i sprawiać wrażenie obumarłego. Niestety, gdy tylko pojawi się większa wilgotność powietrza oraz opady, budzi się do życia.
Jak pozbyć się mchu?

​​​​​​mycie dachów

Sprawa nie jest prosta! Wejście na dach i próba samodzielnego usuwania mchu jest niezwykle niebezpieczna bez sprzętu oraz umiejętności. Warto zlecić to profesjonalnej firmie czyszczącej.
Usuwanie mchu i porostów nie polega jedynie na mechanicznym czyszczeniu powierzchni dachu. Najlepszym sposobem jest zmiana Ph powierzchni, na której zagnieździł się mech. Jeżeli obniżymy lub podniesiemy poziom PH, doprowadzając do zmiany, mech zacznie obumierać. Dzięki czemu będziemy mogli trwale usunąć go z powierzchni. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych środków chemicznych bazujących min. na amoniaku które skutecznie usuwają mchy z powierzchni dachu. Po zastosowaniu natrysku wystarczy pozwolić chemii działać, i po około godzinie przeprowadzić spłukanie powierzchni gorącą wodą pod ciśnieniem.
 

Obraz
mycie dachów

Jak zatem zabezpieczyć nasz dom przed wykwitem mchu?


Mech to bardzo uporczywy chwast, umiejący niszczyć dach, ale przez swój ciężar także rynny. Pierwszym sposobem jest impregnacja. Naniesiony impregnat posiada Ph znacząco utrudniające powstawaniom mchu. Drugim sposobem jest instalacja taśmy miedzianej, dzięki której podczas opadów woda będzie miała odczyn kwaśny, uniemożliwiający ukorzenianiu się mchów i porostów.
 

Obraz
mycie dachów

Dbajmy o dach na naszych domach!


Nie ma pokryć dachowych odpornych na mech. Szczególnie narażone są jednak dachówki ceramiczne bez glazury, a także dachówki betonowe bez warstwy ochronnej.
Należy systematycznie przeprowadzać czyszczenie dachu co około 5 lat.

autor: Łukasz Antosz

Obraz
mycie dachów
Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline

Znajdziesz nas tutaj