Kto i kiedy jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika?

Jesteś właścicielem nieruchomości i stoisz przed dylematem czy do Ciebie należy obowiązek odśnieżania terenu przed bramą? Zgodnie z ustawą z 1996 roku każdy chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać uprzątnięty. W praktyce oznacza to, że jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela. Inaczej jest jednak, gdy pomiędzy chodnikiem a rozpoczęciem posesji jest np. pas zieleni. Wtedy gmina powinna zadbać o bezpieczeństwo osób przechodzących.

Kiedy nie musimy odśnieżać chodnika?

Każdy właściciel nieruchomości powinien zadbać o prawidłowy stan chodnika, który będzie bezpieczny dla przechodzących osób. Nie musimy jednak martwić się o odśnieżanie chodnika:

  • który nie znajduje się bezpośrednio przy granicy naszej nieruchomości,

  • jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie samochodu w miejscu przeznaczonym na ruch pieszy,

  • z przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie wydzielone krawężnikiem lub znakiem poziomym torowisk pojazdów szynowych.

cleanline

Kiedy trzeba odśnieżać chodnik?

Według prawa, właściciel nieruchomości musi zadbać o pozbycie się zanieczyszczeń chodnika takich jak śnieg i lód. To one są często niebezpieczne dla osób przechodzących i mogą spowodować tragiczny w skutkach upadek. Za nieodśnieżenie chodnika grozi nam kara pieniężna, która może wynosić nawet 1500 złotych lub kara nagany. Wynika to z art. 117 kodeksu wykroczeń. Jako właściciel nieruchomości pamiętaj także o odśnieżeniu dachu oraz elewacji, ponieważ to również należy do Twoich obowiązków. Może okazać się, że przy dużym wietrze, śnieg czy sople spowodują uszczerbek na zdrowiu przechodniów.

Co nam grozi za nieodśnieżenie chodnika?

Oprócz tego, że za nieodśnieżony chodnik zapłacisz grzywnę, możesz także ponieść większe straty finansowe. Jeśli ktoś przewróci się przed Twoim domem i złamie nogę, może żądać od Ciebie odszkodowania. Wystarczy, że poszkodowany trafi do szpitala i otrzyma dokumentację medyczną, w której wyraźnie będzie zaznaczona przyczyna uszczerbku na zdrowiu.

Odśnieżanie posesji to ważna sprawa której nie możemy zaniedbać. Warto również wykupując polisę ubezpieczeniową, postarać się aby chroniła nas od odpowiedzialności finansowej jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

 

W okresie zimowym zachęcamy oczywiście do wyboru naszej firmy!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Zadbamy o to aby chodniki i parkingi Państwa posesji zawsze spełniały standardy bezpieczeństwa.

Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline
Obraz
cleanline

Znajdziesz nas tutaj