Mycie elewacji
Mycie elewacji to proces czyszczenia zewnętrznych ścian budynków w celu zachowania ich estetycznego wyglądu i integralności strukturalnej. Polega na użyciu specjalistycznych chemikaliów, narzędzi i technik do usuwania brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń z elewacji. Korzyści z czyszczenia elewacji obejmują lepszy wygląd, dłuższą żywotność materiałów budowlanych i większe bezpieczeństwo. Dodatkowo pomaga chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi i poprawia efektywność energetyczną poprzez zmniejszenie absorpcji ciepła.

Elewacja i jej zabrudzenia
Od kilkunastu lat wygląd otaczających nas budynków uległ zasadniczej zmianie. Przestarzałe technologie oparte na tynkach wapiennych powoli odchodzą w zapomnienie, zastąpiły je nowoczesne tynki: akrylowe, sylikatowe itp.. Zmiana ta nastąpiła z powodu trendu na termomodernizację starszych budynków oraz boomu budowlanego, który wprowadzając nowe technologie elewacji odmienił otaczającą nas architekturę.
Pomimo zauważalnego przeskoku technologicznego, problem ze starzejącymi się elewacjami oraz ich podatnością na zarastanie mchami, glonami i porostami, pozostał ten sam. Farby oraz tynki zawierają w swoim składzie substancje zapobiegające narastaniu glonów i porostów oraz zapewniają przez kilka lat cechy samoczyszczące. Jednak nic nie trwa wiecznie.
Pył, sadza, czy kurz to zanieczyszczenia naturalnie osiadające na powierzchniach. W niektórych regionach ich poziom w powietrzu jest bardzo wysoki, przez co już po krótkim czasie nowy budynek wygląda na zaniedbany. Czarne plamy pojawiające się na elewacji w efekcie zanieczyszczeń, a także mech i porosty – to tylko niektóre zagrożenia dla estetyki budynku.

Co wpływa na proces niszczenia elewacji?
Rodzaj i stopień zabrudzenia elewacji zależy od wielu czynników, takich jak lokalne środowisko i materiały użyte do budowy. Główne czynnik doprowadzające do zabrudzenia elewacji to:
- kurz,
- pyłki roślin,
- smog,
- opady deszczu,
- bliskość terenów zielonych,
- nasłonecznienie,
- usytuowanie domu przy drodze,
- bliskość pola uprawnego,
- porowatość powierzchni elewacji.
Czy można więc temu procesowi zaradzić, bądź cofnąć skutki oddziaływań atmosferycznych i biologicznych?
Producenci zalecają, aby po kilku latach od aplikacji farby bądź tynku przeprowadzić proces czyszczenia i impregnacji.
Czyszczenie elewacji
Proces czyszczenia elewacji należy przeprowadzać w zależności od jej stanu co 3-4 lata. Tylko w taki sposób można zapewnić świeży i piękny wygląd budynku na lata, bez potrzeby jego częstego i kosztownego malowania.
Największą zmorą jeśli chodzi o zabrudzenia są glony, najczęściej pojawiają się w zacienionych miejscach oraz od północnej strony budynku, która jest najmniej podatna na działanie promieni słonecznych. Glony potrafią rosnąć na niemal każdym rodzaju podłoża, zwłaszcza jeżeli podłoże jest nasiąkliwe i narażone na częsty kontakt z wodą.
Najlepszą metodą na pozbycie się problemu jest proces czyszczenia oparty na zastosowaniu detergentów oraz myciu gorącą wodą pod odpowiednim ciśnieniem. Jednakże aby zapewnić efekt czystości na kilka lat, po procesie czyszczenia konieczne jest zastosowaniu impregnatu, który zabezpieczy powierzchnię przed ponownym zarastaniem.

Impregnacja elewacji
Na rynku dostępne są również impregnaty hydrofobizujące powierzchnię. Dzięki nim możemy poprawić parametry nasiąkliwości powierzchni oraz uzyskać efekt perlenia wody, podobny jak w przypadku dobrze nawoskowanego samochodu.
Jak profesjonalnie umyć i wyczyścić elewację?
Warto pamiętać, że odnawianie elewacji poprzez jej ponowne pokrycie farbą to nie tylko wariant dużo droższy od profesjonalnego czyszczenia. Często nie przynosi ono również oczekiwanych rezultatów. Nierówności, zanieczyszczenia, a także obecność wilgoci (prowadzącej do pojawiania się grzybów i pleśni) sprawiają, że po niedługim czasie elewacja znów nie wygląda najlepiej. Efektywne czyszczenie elewacji, które może zaproponować nasza firma obejmuje takie powierzchnie, jak tynki (zarówno najpopularniejsze, jak i rzadziej wybierane warianty), cegłę, klinkier czy siding. Każdorazowo ważne jest, by metoda była odpowiednio dopasowana do stanu elewacji.
Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że najłatwiejsze w czyszczeniu i najmniej podatne na zanieczyszczenia są tynki polimerowe (np. z silikatu). Dzieje się tak, ponieważ ich nasiąkliwość jest niska, a w samej formule zawarte są aktywne substancje (biocydy) chroniące przed pojawieniem się glonów czy pleśni. Tynki polimerowe w nowoczesnym budownictwie nie są dominującą formą z uwagi na cenę - dlatego częściej można spotkać tynki mineralne. Niestety ich powłoka jest dużo bardziej nasiąkliwa i mniej odporna - szczęśliwie odpowiedni sposób czyszczenia oraz konserwacja (i impregnacja) mogą te problemy rozwiązać.
Mycie elewacji jest doskonałym sposobem, by przywrócić estetyczny wygląd zarówno prywatnym budynkom (od zabytkowych kamienic po nowoczesne domy jednorodzinne), ale też obiektom użyteczności publicznej. Dzięki nowoczesnym narzędziom, doświadczonemu zespołowi, ale też środkom do czyszczenia o zaawansowanej technologicznie formuje cały proces przebiega dużo sprawniej i szybciej, niż można by założyć. Niezależnie od tego, jak długo zanieczyszczenia ulegały nagromadzeniu oraz jaki mają charakter (czy są pochodzenia biologicznego czy też atmosferycznego) można je usunąć w ciągu zaledwie jednego dnia. Dodatkowo środki czyszczące zapewniają również ochronę - wszelkie zanieczyszczenia mniej przylegają do powierzchni, a wykwit porostów czy glonów jest ograniczany (przez długi czas). Sam proces usuwania zanieczyszczeń przeprowadzany jest stopniowo - dzięki temu można na bieżąco ocenić postęp prac, a także stan ogólny elewacji. Usunięcie zabrudzeń wieńczy odkażanie - z biologicznych nalotów - jak glony, porosty, mchy, oraz impregnacja - krok kluczowy w budowaniu długotrwałego rezultatu.

Dbałość o ekologię podczas czyszczenia elewacji
Współcześnie dużą wagę przykłada się do ekologicznego aspektu wszelkich przedsięwzięć. Bezpieczeństwo, jakie gwarantują nowoczesne środki i metody jest istotne nie tylko z uwagi na środowisko naturalne, które nas otacza, ale też ze względu na mieszkańców. Przed zatrudnieniem profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem elewacji warto zweryfikować, czy stosowane przez nich materiały/metody nie generują toksycznych oparów.
Wybierając Cleanline zyskuje się pewność, że żadnych negatywnych skutków ubocznych nie będzie. Bezpieczeństwo, ekologia oraz skuteczność to nasze priorytety.
Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne czyszczenie elewacji?
Po pierwsze z przyczyn ekonomicznych. Mycie i czyszczenie elewacji to najtańszy sposób na przywrócenie jej należytego wyglądu. Po drugie jest to najszybsza metoda którą można zrealizować w ciągu jednego dnia. Po trzecie po procesie czyszczenia nie pozostają zabrudzenia wokół budynku jak w przypadku malowania.
Jak przebiega usługa czyszczenia elewacji?
Przed rozpoczęciem czyszczenia tynku przeprowadzamy bezpłatną próbę czyszczenia powierzchni na wyznaczonym obszarze kontrolnym. Ma to na celu zaprezentowanie klientowi, jakiego efektu można oczekiwać po wykonaniu kompletnej usługi.
W zależności od rodzaju elewacji decydujemy się na wykorzystanie jednej z kilku technologii czyszczenia. Następnie przeprowadzamy 3-stopniowy proces czyszczenia powierzchni. Kompetencje naszych ekspertów potwierdzają certyfikaty Karcher Polska. Nasi pracownicy zostali wyposażeni w najwyższej klasy sprzęt Karcher Professional. Nowoczesne urządzenia to gwarancja bezpiecznego doboru ciśnienia roboczego dla elewacji, jak również satysfakcja z wykonanej usługi.
Po usunięciu widocznych zabrudzeń powierzchnia zostaje odkażona z zarodników mchów oraz glonów, a następnie podlega impregnacji.
Każdy proces czyszczenia elewacji zakończony jest myciem okien budynku przy wykorzystaniu technologii mycia wodą demineralizowaną Ionic System.
Podsumowanie - nie maluj, wyczyść swoją elewację
Czyszczenie elewacji to doskonały sposób na zaoszczędzenie znacznych środków finansowych, które niewątpliwie trzeba byłoby przeznaczyć na proces malowania elewacji. Regularne mycie zewnętrznych ścian budynku to świetny sposób na zabezpieczenie przed brudem, pleśnią, mchem i ogólnymi czynnikami atmosferycznymi, które mogą gromadzić się z czasem, oszczędzając czas i pieniądze w porównaniu z malowaniem.
